Parasaurolofus

 

Parasaurolofus

Rozhodla jsem se, že napíšu článek o tomto dinosaurovi. Nejen proto, že je vedle stegosaura jedním z mých oblíbených, ale také proto, že mnoho lidí zná jeho podobu, ale nespojuje si ji s tímto jménem. Navíc si myslím, že by lidé, kteří se ocitnou na tomto blogu měli vědět, co to parasaurolofus je a kdo jim tedy píše. :)


     

Parasaurolofus je jedním z nejlépe prozkoumaných druhů býložravého dinosaura, protože bylo nalezeno mnoho jeho fosilisovaných kosterních pozůstatků. Tento hadrosaurus (skupina dinosaurů s kostěnými výrůstky na lebce) se vyskytoval na západě Severní Ameriky v době svrchní křídy, tedy před 75 až 73 miliony let. Mimo jiné patří také do dinosaurů rodu ornithischia, ptakopánví, protože má stejné postavení pánve jako ptáci.

Corythosaurus, další z hadrosaurů.

     

Devět až jedenáct metrů dlouhý parasaurolofus vážil tři až čtyři tuny. Normálně se pohyboval po čtyřech končetinách, ale mohl se zvednout na zadní a rychle utíkat nebo se dostat k vysoko položeným lístkům, které stahoval ze stromů chrupem, připomínajícím hřeben a drtil mohutnými stoličkami. Vyskytoval se ve stádech a pravděpodobně nemigroval.

     

Parasaurolofové mají na lebce až 180 cm dlouhý dutý kostěný výběžek, který je napojený na dýchací trubici. Výběžek byl menší u samic než u samců, kteří díky němu mohli velmi zesilovat své hlasové projevy, což dokázaly počítačové simulace, modely a odlitky. Právě těmito zvuky se dorozumívali jedinci ve stádech. Někteří vědci se domnívají, že díky výběžku měli také velmi zesílený čich.

     

Parasaurolofové se objevili v mnoha dokumentech o dinosaurech a také v Jurském parku.     

Stejně jako u všech dinosaurů, ani u tohoto druhu není známé jejich zbarvení, ani zda měli či neměli mezi temenem a lebečním útvarem naplý kožní lem. Proto zde uvádím další barevné variace. Nejpravděpodobnější je však nenápadné zelené či hnědé zbarvení.


14.02.2012 18:35 |
Autor: Parasaurolofus
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se